• تاریخ : ۱۸ام مهر ۱۳۹۶
  • موضوع : گرین

به گزارش خبرنگار تجسمی خبرگزاری فارس، نشست رسانه نکوداشت هفته خوشنویسی (۲۱ تا ۲۷ مهر) پیش از ظهر امرو (سه‌شنبه ۱۸ مهر) با حضور غلامحسین امیرخانی رئیس شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران، محمدحسین ساکت نماینده وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در انجمن، امیراحمد فلسفی، علی شیرازی و یدالله کابلی از اعضای شورای ارزشیابی انجمن خوشنویسان ایران در خانه هنرمندان برگزار شد.

* انجمن خوشنویسان ۶۷ سال قدمت دارد

امیرخانی در ابتدای این نشست گفت: امروز فضای مجازی فرصت خوبی را برای جامعه ایجاد کرده‌ است اما اگر مسئولیت‌پذیری و دقت در پشت آن وجود نداشته باشد، ابهاماتی را پدید می‌آورد، این در حالی است که ما باید برای افکار عمومی شفافیت و حساسیت در مسائل هنری ایجاد کنیم، متأسفانه امروز بخش آسیب‌پذیری فضای مجازی بیش از بخش اقناعی و هنجاری آن است. متأسفانه امروز در جامعه ما اخبار منفی با استقبال بیشتری مواجه می‌شود.

رئیس شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران درباره هفته خوشنویسی و دلایل اعلام آن اظهار داشت: هنر خوشنویسی قرن‌ها قدمت دارد و فکر کردیم اقدامی صورت گیرد تا حق آن ادا شود.

وی با ذکر نام زنده‌یاد مهدی بیانی گفت: ایشان کلاس‌هایی را در سال ۱۳۲۹ در وزارت فرهنگ و هنر راه‌اندازی کرد که پایه‌گذار تشکیل انجمن خوشنویسان ایران شد. مبنای ما هم برای راه‌اندازی هفته خوشنویسی به همان مهرماه سال ۱۳۲۹ باز می‌گردد.

امیرخانی خوشنویسی را یکی از جاذبه‌های موزه‌های بزرگ دنیا عنوان کرد و گفت: متأسفانه ما به عنوان یکی از پایه‌گذاران فرهنگ، در این موضوع ضعیف عمل کرده‌ایم و مردم تمایل چندانی برای بازدید از موزه‌ها نداریم.

رئیس شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران ادامه داد: حقوقی که اساتید ما در ۳۲۰ شعبه انجمن می‌گیرند حتی به اندازه کرایه تاکسی آنها هم نمی‌شود و همگی از سر ذوق و علاقه کار می‌کنند.

وی در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: خوشنویسی ما از پشتوانه خوبی برخوردار است و جوانان مستعد و هنرمند بسیاری وارد این عرصه شده‌اند و ذخیره‌ای برای میراث اجدادی ما هستند. باید جشنواره‌های ترکیبی بسیار قوی در کشورهای دیگر برگزار کنیم تا ایران را با عناوینی همچون حامی تروریسم برچسب نزنند.

* سازمان اوقاف برای رواج وقف خوشنویسی پیش‌قدم شود

از سال ۱۳۶۱ حضور دو نماینده وزیر ارشاد در انجمن خوشنویسان، در اساسنامه انجمن رسمیت یافت که چند سال بعد، این دو نماینده به یک نماینده تبدیل شد. در حال حاضر، محمدحسین ساکت سه سال است که به عنوان نماینده ارشاد در انجم حضور دارد.

وی در این نشست گفت: یکی از ویژگی‌های هنر «آشوب‌گری»‌ و «فرمایش‌ناپذیری» آن است، اما وقتی در قالب تشکل و انجمن در می‌آید، باید از چارچوب خاص قانونی پیروی کند و این اخلاق سازمانی با جایگزین شدن به جای سلایق فردی، موجب پیشرفت هنر می‌شود؛ این موضوع هیچ مغایرتی با آزادی هنرمند ندارد، چرا که ارتقای آن هنر را مدنظر دارد.

نماینده وزیر ارشاد در انجمن خوشنویسان ایران با اشاره به برخی شائبه‌های هنری در فضای مجازی گفت: این به دلیل حضور نداشتن در قالب گروه و نپذیرفتن اخلاق سازمانی است. در انجمن خوشنویسان کوشش بر این بوده که قانون‌پذیری حفظ شود، هر چند که کار دشواری است و مخالفان بسیاری دارد. متأسفانه وقتی کسی قانون‌پذیری را بر نمی‌تابد، علیه اساتید و پیشکوستان می‌آشوبد و فضاسازی می‌کند.

ساکت یکی از اهداف بلند خوشنویسی را ترویج اخلاق دانست و افزود: چرا زندان‌های ما نباید کانون آموزش خوشنویسی داشته باشند؟ آیا وقت آن نرسیده است که اداره اوقاف برای رواج فرهنگ وقف خوشنویسی پا پیش بگذارد؟

* برگزاری همایش ملی بانوان خوشنویس

وی با اعلام دو خبر اظهار داشت: به زودی مجمع تهران و مجمع سراسری برگزار خواهد شد و ساختمان بزرگی که قبلا در خیابان صائب و توسط رئیس وقت تملک شده بود، باز‌پس‌گیری می‌شود و مرکز و کانون آموزش خوشنویسی خواهد شد.

ساکت ادامه داد: امسال همایش ملی بانوان خوشنویس را برگزار می‌کنیم، چون شمار زیادی خانم‌های ممتاز و فوق ممتاز هستند و این امر اثرگذاری‌های بسیاری روی کشورهای حوزه خلیج فارس خواهد داشت.

نماینده وزیر ارشاد در انجمن خوشنویسان ایران در پایان سخنان خود تأکید کرد: وزارت ارشاد تمام تلاش خود را برای اصیل‌ترین و دیرین‌ترین هنرمان یعنی خوشنویسی به کار خواهد گرفت و ما همه کوشش خود را بر همبستگی و همگامی میان اعضای محترم خوشنویسان به کار می‌بریم.

* وجود ۲۰ هزار فارغ‌التحصیل خوشنویسی

یدالله کابلی با اشاره به ۶ دهه پیشینه انجمن خوشنویسان ایران اظهار داشت: دو هنر دیرینه ما یعنی خوشنویسی و موسیقی از شعر و ادب به عنوان پر پرواز استفاده برده‌اند و گمان می‌کنم فعالیت انجمن خوشنویسان در گسترش خوشنویسی در ۳۲۰ شعبه کشور و تربیت جوانان نخبه، توانسته دوام و قوام این هنر را ضمانت کند.

فلسفی عضو دیگر شورای ارزشیابی انجمن خوشنویسان ایران با اشاره به غلبه اخبار منفی بر خبرهای خوب و امیدوارکننده در رسانه‌ها، گفت: امیدوارم اصحاب رسانه این هدف را بیشتر مورد توجه قرار دهند تا آرزوهای نسل‌های آینده با امید بیشتری بتواند به موفقیت نزدیک شود.

وی افزود: بیش از ۱۷۰۰ سال پیشینه خوشنویسی مستمر داریم و شاید اگر کشورهای دیگری جای ما بودند، خیلی بیشتر و بهتر از این سابقه بهره می‌گرفتند.

عضو شورای ارزشیابی انجمن خوشنویسان ایران با اشاره به سابقه ۶ دهه‌ای این انجمن گفت: امروز بیش از ۲۰ هزار فارغ‌التحصیل خوشنویسی داریم و صدها نفر به مرحله استادی رسیده‌اند که موفقیت بزرگی است، موفقیت هنرمندان امروز ما چه در زمینه خوشنویسی کلاسیک و چه در زمینه خوشنویسی مدرن (نقاشی‌خط) از کشورهای عرب همسایه و ترکیه سرآمد است.

شیرازی دیگر عضو شورای ارزشیابی انجمن خوشنویسان ایران اظهار داشت: در سنین نوجوانی با انجمن و فضای معنوی، اخلاقی، صمیمی و هنری آن آشنا شدم و احساس کردم انجمن به من هویت می‌بخشد، این نه تنها مختص بنده بلکه اکثر اعضای انجمن، موفقیت خود را مرهون این انجمن می‌دانند.

وی خاطرنشان کرد: امروز خوشنویسی ما در جهان اسلام در موقعیت ممتازی دارد و انجمن خوشنویسان به این دلیل موفقیت داشته که به دوست وابسته نبوده و به عنوان یک سازمان مردم‌نهاد (سمن) در دل مردم جای گرفته است.

* تشریح برنامه‌های هفته خوشنویسی در تهران

علی‌اشرف صندوق‌آبادی عضو شورای عالی انجمن خوشنویسان هم در سخنانی اظهار داشت: ستاد برگزاری مراسم هفته خوشنویسی تشکیل شده است و در ۳۲۰ شعبه ما در سراسر کشور برنامه‌های متنوعی پیش‌بینی شده است. 

این مقام مسئول افزود: مقدمات ثبت روز ملی خوشنویسی در تقویم رسمی کشور انجام شده و قول داده‌اند از سال‌های بعد این امر محقق شود.

وی ضمن تشریح برنامه‌های ستاد مرکزی انجمن خوشنویسان ایران گفت: جمعه ۲۱ مهر دیدار با پیشکسوتان خوشنویس و خانواده شهدا و جانبازان خوشنویس و استادان راحل با اهدای گل و لوح یادبود و مستندسازی تصویری انجام می‌شود. روز دوم یعنی شنبه ۲۲ مهر به دیدار با مسئولان، مقامات کشوری و فرهنگی هنری اختصاص دارد.

صندوق‌آبادی افزود: یکشنبه افتتاحیه نمایشگاه شاخه‌های خوشنویسی، همایش و سخنرانی در خانه هنرمندان با حضور برگزیدگان جشنواره حلیه شریف برگزار خواهد شد و دوشنبه: نشست تخصصی خط نسخ با موضوع در حریم وصال (گفتارهایی در احوال و آثار خوشنویسان و شاعر بزرگ قرن سیزدهم ـ وصال شیرازی) در سالن استاد شهناز خانه هنرمندان برپا می‌شود. سه‌شنبه، برگزاری هم‌اندیشی چشم‌انداز خط ثلث در ایران و ورک‌شاپ در خانه هنرمندان را داریم و روز ششم یعنی چهارشنبه ۲۶ مهر هم احوال و آثار استاد سید علی‌اکبر گلستانه مرور می‌شود.

عضو شورای عالی انجمن خوشنویسان با اشاره به اینکه یک روز نیز به خط نستعلیق و حضور اساتید امیرخانی، شیرازی و فلسفی اختصاص دارد، ادامه داد: روز جمعه ۲۸ مهر همایش و مراسم اختتامیه، با حضور آحاد خوشنویسان و شرکت‌کنندگان کلاس استادی و کوهنوردان برگزار می‌شود.

* ضوابط راه‌اندازی شعبه‌های جدید انجمن خوشنویسان ایران

صندوق‌آبادی در پاسخ به این پرسش خبرنگار فارس که از سال ۹۴ تا امسال، تعداد ۴۰ شعبه به شعب انجمن اضافه شده، روند این اضافه‌شدن‌ها به چه صورت است، گفت: ما دو نوع شعبه داریم: شورایی و غیرشورایی. مکانیزم افزایش شعبه‌ها این است که وقتی حداقل ۲۰ علاقه‌مند در شهری وجود دارد و یک فارغ‌التحصیل انجمن هم ساکن آن شهر و علاقه‌مند به تدریس است، پس از موافقت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آن شهر می‌توانیم شعبه جدیدی اضافه کنیم. طی این سال‌ها بیش از یکصد تقاضای راه‌اندازی شعبه داشته‌ایم که با ۴۰ شعبه موافقت شد.

عارف براتی مدیر اجرایی انجمن خوشنویسان ایران هم برنامه‌های کشوری هفته خوشنویسی را تشریح کرد.

در پایان اساتید حاضر نشست به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ گفتند.

انتهای پیام/

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما